Skip to content

Split Rock Rd(Block 31001 Lot 3)Boonton, NJ 07005

Built 1984

Last Sale Date
Feb 27, 1997

Property Information

Block31001
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,328
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
48%
Improvement Value:$254,500
52%
Total Assessment$489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+4.2%
2024$11,089+7.0%
2023$10,362+1.9%
2022$10,168+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 4530, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1984