Skip to content

7 Lakeview RdRockaway, NJ 07866

Built 1951

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block30309
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage792
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,600
69%
Improvement Value:$94,900
31%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+5.2%
2024$6,512+13.2%
2023$5,755+2.0%
2022$5,645+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6269, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1951