Skip to content

18 Torden PlRockaway, NJ 07866

Built 1949

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Jan 8, 2022

Property Information

Block30402
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage798
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
66%
Improvement Value:$112,000
34%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,725+4.9%
2024$7,366+18.7%
2023$6,207+1.9%
2022$6,091+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,000
Sq Ft798DeedBook 24373, Page 580Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 5912, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1949