Skip to content

23 Hallvard TerRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30310
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,000
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,700
65%
Improvement Value:$117,300
35%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,629+5.0%
2024$7,263+12.4%
2023$6,459+2.0%
2022$6,333+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959