Skip to content

11 Winding Brook WayRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block30401
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage930
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
69%
Improvement Value:$90,900
31%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+4.9%
2024$6,605+12.9%
2023$5,849+1.9%
2022$5,739+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6126, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1953