Skip to content

3 Whipporwill LnRockaway, NJ 07866

Built 1944

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 17, 1994

Property Information

Block30402
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,824
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
53%
Improvement Value:$199,100
47%
Total Assessment$427,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153+4.7%
2024$9,693+9.3%
2023$8,872+1.9%
2022$8,702-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3982, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1944