Skip to content

10 Torden PlRockaway, NJ 07866

Built 1973

Last Sale Price
$317,750
Last Sale Date
Aug 8, 2008

Property Information

Block30402
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,866
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
57%
Improvement Value:$162,800
43%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964+4.7%
2024$8,559+10.5%
2023$7,745+1.9%
2022$7,597+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$317,750
DeedBook 21140, Page 1866

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 43614, Page 106

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 3844, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1973