Skip to content

12a/12b Lower Hibernia RdRockaway Twp, NJ 07842

Built 1900

Last Sale Price
$110,500
Last Sale Date
Aug 4, 1997

Property Information

Block30604
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page306

Building Details

Building Class45
Description2SFG1
Dwellings2
ZoningR-13
Sq Footage2,340
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
57%
Improvement Value:$141,500
43%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,759+4.2%
2024$7,450+3.5%
2023$7,194+1.9%
2022$7,057+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 4611, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1900