Skip to content

122 Decker RdBoonton, NJ 07005

Built 1979

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30801
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,210
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,100
50%
Improvement Value:$298,900
50%
Total Assessment$595,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,928+5.2%
2024$13,235+3.2%
2023$12,828+1.7%
2022$12,614+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979