Skip to content

2 Moore RdBoonton, NJ 07005

Built 1979

Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block30801
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,960
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
38%
Improvement Value:$409,700
62%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,480+4.4%
2024$14,825+4.5%
2023$14,187+1.9%
2022$13,918+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 21854, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1979