Skip to content

319 Split Rock RdBoonton, NJ 07005

Built 1969

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block30901
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,425
Acreage3.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,500
56%
Improvement Value:$205,900
44%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,976+4.8%
2024$10,470+5.7%
2023$9,902+1.7%
2022$9,736+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 23808, Page 702Recorded7/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1969