Skip to content

327 Split Rock RdBoonton, NJ 07005

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block30901
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,217
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
55%
Improvement Value:$187,600
45%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,620+4.0%
2024$9,252+6.6%
2023$8,679+1.8%
2022$8,529+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 22024, Page 1578

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5034, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1960