Skip to content

325 Split Rock RdBoonton, NJ 07005

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 11, 2026

Property Information

Block30901
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,892
Acreage1.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,400
41%
Improvement Value:$335,100
59%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,907+4.0%
2024$13,375+4.9%
2023$12,748+1.9%
2022$12,512+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960