Skip to content

495 Split Rock RdBoonton, NJ 07005

Built 1984
Vacant Land

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 28, 2018

Property Information

Block31001
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-88
Sq Footage2,328
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+5.1%
2024$5,085+14.5%
2023$4,441+1.5%
2022$4,375+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 23462, Page 1477Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$67,826
DeedBook 22209, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1984