Skip to content

709 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$269,990
Last Sale Date
Jul 24, 1998

Property Information

Block40701
Lot130
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,446
Acreage2.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,800
31%
Improvement Value:$436,600
69%
Total Assessment$633,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,161+4.9%
2024$14,458+5.0%
2023$13,770-0.3%
2022$13,810+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$269,990
DeedBook 4811, Page 320

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4332, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1996