Skip to content

822 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block40801
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page408

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,984
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
35%
Improvement Value:$306,400
65%
Total Assessment$471,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,043-0.3%
2024$12,081+2.0%
2023$11,843-0.9%
2022$11,952-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4661, Page 185