Skip to content

492 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block30201
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage15.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,200
84%
Improvement Value:$53,200
16%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356-0.9%
2024$8,431-4.7%
2023$8,843+0.1%
2022$8,836-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 24873, Page 244Recorded1/31/2025