Skip to content

316 Split Rock RdBoonton, NJ 07005

Built 1954

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block50003
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page500

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,540
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
46%
Improvement Value:$275,600
54%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+3.9%
2024$11,774+5.4%
2023$11,168+1.9%
2022$10,963+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954