Skip to content

26 Lyonsville RdBoonton, NJ 07005

Built 1964

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block30902
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,664
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
47%
Improvement Value:$312,100
53%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,661+4.4%
2024$13,081+3.3%
2023$12,660+1.8%
2022$12,441+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 22534, Page 1151Recorded5/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964