Skip to content

28 Lyonsville RdBoonton, NJ 07005

Built 1963

Last Sale Price
$491,600
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block30902
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,662
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
45%
Improvement Value:$330,400
55%
Total Assessment$603,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,161+4.4%
2024$13,566+3.3%
2023$13,137+1.8%
2022$12,910+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$491,600

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 22838, Page 987Recorded12/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963