Skip to content

20c Slikers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1920

Last Sale Price
$273,600
Last Sale Date
Nov 10, 2010

Property Information

Block30
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-L
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,647
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
60%
Improvement Value:$114,400
40%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,395+2.3%
2024$8,207+5.7%
2023$7,765+1.7%
2022$7,637+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$273,600
DeedBook 21676, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1920