Skip to content

31 Sierra DrCalifon, NJ 07830

Built 1981

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Sep 26, 2005

Property Information

Block34
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,800
39%
Improvement Value:$321,200
61%
Total Assessment$524,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,201+2.3%
2024$14,861+5.7%
2023$14,059+1.7%
2022$13,828+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 6489, Page 179

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 4818, Page 323

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 2962, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1981