Skip to content

Fairmount Rd(Block 35 Lot 6)Long Valley, NJ 07853

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block35
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF-2-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,473
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
13%
Improvement Value:$1,013,300
87%
Total Assessment$1,163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,747+2.3%
2024$32,991+5.7%
2023$31,211+1.7%
2022$30,700+2.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6015, Page 153