Skip to content

481 Schooleys Mtn RdHackettstown, NJ 07840

Built 1938
Commercial

Last Sale Price
$516,250
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block19
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F2AG 2SFA
Dwellings1
ZoningOR/I
Sq Footage1,591
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
32%
Improvement Value:$425,000
68%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,131+2.3%
2024$17,725-5.7%
2023$18,797+1.7%
2022$18,489+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$516,250

From:

To:

DeedBook 23243, Page 190Recorded11/16/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1938