Skip to content

147 E Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1970

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block37
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,500
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
46%
Improvement Value:$171,900
54%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964-0.5%
2024$9,007+5.7%
2023$8,521+1.7%
2022$8,381+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 23936, Page 372Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 23288, Page 1124Recorded1/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970