Skip to content

108 Route 46(Block 5 Lot 2)Hackettstown, NJ 07840

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 15, 1998

Property Information

Block5
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SF-A 1SF-F
Dwellings---
ZoningOR
Sq Footage---
Acreage4.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,200
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883+2.3%
2024$8,684+5.7%
2023$8,215+1.7%
2022$8,081+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4806, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1940