Skip to content

250 Schooleys Mtn RdSchooleys Mountain, NJ 07870

Commercial

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block22
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2SF-A
Dwellings---
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
44%
Improvement Value:$171,300
56%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,854+2.3%
2024$8,655+5.7%
2023$8,189+1.7%
2022$8,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 20712, Page 6

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6290, Page 21