Skip to content

Parker Rd(Unit QFARM)Long Valley, NJ 07853

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$246,162
Last Sale Date
Feb 15, 2010

Property Information

Block60
Lot1
QualifierQFARM
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage58.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$490+2.2%
2024$479+5.7%
2023$453+1.7%
2022$446+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$246,162
DeedBook 21525, Page 539