Skip to content

356 Fairmount RdLong Valley, NJ 07853

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block60
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,969
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
52%
Improvement Value:$160,400
48%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+2.3%
2024$9,464+5.7%
2023$8,953+1.7%
2022$8,806+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,969DeedBook 23334, Page 1747Recorded4/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930