Skip to content

358 Fairmount RdCalifon, NJ 07830

Built 1950

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block60
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,026
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
66%
Improvement Value:$85,600
34%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,342+2.3%
2024$7,178+5.7%
2023$6,791+1.7%
2022$6,679+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 22170, Page 734

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 21531, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1950