Skip to content

11 Sixth StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block102
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,018
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
42%
Improvement Value:$140,800
58%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+2.3%
2024$7,068+3.8%
2023$6,808+0.5%
2022$6,777+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 16650, Page 1048Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3840, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1974