Skip to content

1024 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block102
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,419
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
46%
Improvement Value:$91,600
54%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+2.3%
2024$4,905+3.8%
2023$4,725+0.5%
2022$4,703+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,419DeedBook 18632, Page 1880Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,419DeedBook 16670, Page 507Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 12830, Page 1547

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5298, Page 100

Property Sale

Sale
$31,135
DeedBook 3401, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1974