Skip to content

2 Ridge RdBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block106
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2SF2G/1538
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
46%
Improvement Value:$105,500
54%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,850+2.4%
2024$5,714+3.8%
2023$5,504+0.5%
2022$5,479+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12833, Page 783

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4537, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1975