Skip to content

84 Highland DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block106
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage900
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
66%
Improvement Value:$55,600
34%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,915+2.3%
2024$4,806+3.8%
2023$4,629+0.5%
2022$4,608+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft900DeedBook 19239, Page 912Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14051, Page 1756

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5473, Page 614

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 3571, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1973