Skip to content

12 Ridge RdBarnegat, NJ 08005

Built 1960

Last Sale Price
$123,050
Last Sale Date
Apr 25, 2002

Property Information

Block107
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF/1008 S 1050
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,050
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
59%
Improvement Value:$75,100
41%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,391+2.3%
2024$5,272+3.8%
2023$5,078+0.5%
2022$5,055+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,050
DeedBook 10841, Page 1341

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4480, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1960