Skip to content

15 Second StBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block107
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,944
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
36%
Improvement Value:$184,700
64%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,609+1.6%
2024$8,474+3.8%
2023$8,162+0.5%
2022$8,125+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,944DeedBook 18156, Page 948Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 12092, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 11472, Page 214

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 10558, Page 268