Skip to content

890c West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block116.01
Lot3
QualifierCC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1SF/870 SF 0880
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
34%
Improvement Value:$91,900
66%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,144+2.3%
2024$4,052+3.8%
2023$3,903+0.5%
2022$3,885+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft880DeedBook 18594, Page 1969Recorded7/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$151,250
DeedBook 12729, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5669, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1980