Skip to content

890h West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block116.01
Lot3
QualifierCH
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1SF/919 SF 0945
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage945
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$97,000
66%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,376+2.3%
2024$4,279+3.8%
2023$4,122+0.5%
2022$4,103+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft945DeedBook 18476, Page 1382Recorded5/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$54,565
DeedBook 10193, Page 1282

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5311, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1980