Skip to content

890e West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Oct 5, 1993

Property Information

Block116.01
Lot3
QualifierCE
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1SF/880 SF 0880
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
34%
Improvement Value:$92,900
66%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,192+2.3%
2024$4,099+3.8%
2023$3,948+0.5%
2022$3,930+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5101, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1980