Skip to content

401 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1866

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Jan 19, 2006

Property Information

Block166
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,396
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
52%
Improvement Value:$123,300
48%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,600+2.3%
2024$7,432+3.8%
2023$7,159+0.5%
2022$7,125+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 13023, Page 855

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12070, Page 11

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5754, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1866