Skip to content

8 Cedar StBarnegat, NJ 08005

Built 1887

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block248
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningCV
Sq Footage1,400
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
48%
Improvement Value:$97,400
52%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+2.3%
2024$5,435+3.8%
2023$5,235+0.5%
2022$5,211+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000
Sq Ft1,400DeedBook 19343, Page 58Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14613, Page 1900

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 13508, Page 1611

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10419, Page 1836

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5725, Page 362

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4821, Page 86

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 4081, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1887