Skip to content

209 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1965

Last Sale Date
Mar 2, 2017

Property Information

Block174
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/2544 S 2624
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage2,624
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$189,500
57%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708+2.3%
2024$9,487+1.2%
2023$9,379+0.5%
2022$9,336+1.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 16679, Page 1816Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$27,780
DeedBook 4394, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1965