Skip to content

116 Montclair Rd NBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block199
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
56%
Improvement Value:$138,600
44%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+2.3%
2024$9,170+9.4%
2023$8,381+0.5%
2022$8,341+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,040DeedBook 19008, Page 1795Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,040DeedBook 18550, Page 513Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4794, Page 609

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3119, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1971