Skip to content

112 Montclair Rd NBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block199
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,850
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
51%
Improvement Value:$172,200
49%
Total Assessment$348,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,378+2.3%
2024$10,148+5.7%
2023$9,604+0.5%
2022$9,559-16.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 17506, Page 1027Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5675, Page 170

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3674, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1971