Skip to content

102 Montclair Rd NBarnegat, NJ 08005

Built 1965

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 23, 2017

Property Information

Block199
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,400
78%
Improvement Value:$69,700
22%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,440+2.3%
2024$9,231+3.8%
2023$8,891+0.5%
2022$8,850+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17008, Page 1199Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$110,980
DeedBook 10129, Page 1751

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3438, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1965