Skip to content

117 Montclair Rd NBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block199
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,613
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
53%
Improvement Value:$226,600
47%
Total Assessment$478,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,248+2.3%
2024$13,932+3.8%
2023$13,420+0.5%
2022$13,358+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 14440, Page 1551

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10721, Page 234

Property Sale

Sale
$9,450
DeedBook 3568, Page 71