Skip to content

110 Clifton RdBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 6, 2000

Property Information

Block199
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage4,051
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,500
46%
Improvement Value:$407,000
54%
Total Assessment$753,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,432+2.3%
2024$21,934+3.8%
2023$21,128+0.5%
2022$21,030+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10233, Page 1101