Skip to content

465 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1997
Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 15, 1983

Property Information

Block202
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class18
Description3398
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage3,398
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
43%
Improvement Value:$300,000
57%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,644-25.9%
2024$21,105+3.8%
2023$20,329+0.5%
2022$20,235+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4153, Page 537