Skip to content

27a Denville StBarnegat, NJ 08005

Built 1984

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block208.07
Lot2
QualifierCA
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,378
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
45%
Improvement Value:$68,400
55%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,727+2.3%
2024$3,645+4.2%
2023$3,497+0.5%
2022$3,480+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft1,378DeedBook 19173, Page 1807Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$132,200

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 17160, Page 1040Recorded6/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 4771, Page 848

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4331, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1984