Skip to content

446 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$772,500
Last Sale Date
Dec 5, 2008

Property Information

Block210
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage5,100
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,400
56%
Improvement Value:$227,600
44%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,570+2.3%
2024$15,225+3.8%
2023$14,665+0.5%
2022$14,597+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$772,500
DeedBook 14172, Page 1348

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4453, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1970